Lezing

‘Strangers in paradise’

Ben Coelman, muziekkenner, over 'Entartete Musik'

Vanwege ziekte van Ben Coelman geannuleerd -

‘STRANGERS IN PARADISE’

Toen de Nationaal-Socialisten in januari 1933 definitief de macht overnamen in Duitsland was een van de eerste terreinen waarop zij hun stempel drukten de wereld van kunst en cultuur. De machtsovername was in hun ogen niet alleen een politieke, maar zeer zeker ook een culturele revolutie. Kunst die het regime niet welgevallig was werd in de ban gedaan en voorzien van het etiket ‘Entartet’. Dat gold ook voor de muziek. Voor joodse kunstenaars was het sowieso onmogelijk hun beroep nog langer uit te oefenen en met het in het leven roepen van de Sonderstab Musik begon een ware klopjacht op joodse musici en hun werken. Vele componisten en uitvoerende kunstenaars verlieten tussen 1933 en 1939 Duitsland en Oostenrijk om zich elders te vestigen. Een groot aantal kwam terecht in Hollywood, waar de filmindustrie zat te springen om Europees toptalent en waar talloze kunstenaars de kans kregen een nieuw, maar soms totaal ander bestaan op te bouwen.
In een avondvullende presentatie zet Ben Coelman een aantal musici uit de wereld van de ‘serieuze’ en de amusementsmuziek in de schijnwerpers die soms al bijna vergeten lijken te zijn. Aan de hand van vele film- en geluidsfragmenten krijg je een beeld van de wereld van deze ‘strangers in paradise’. Voor de pauze staan o.a. de componisten Arnold Schönberg, Friedrich Holländer en Kurt Weill in het licht. Hij vervolgt zijn verhaal over de betekenis die Erich Wolfgang Korngold, Hanns Eisler en Werner Richard Heymann hadden voor muziekleven in de periode 1933-1945 in Amerika.

Ben Coelman studeerde geschiedenis en is sinds 1997 werkzaam bij de Nederlandse Reisopera waar hij deel uitmaakt van het educatieve team. Daarnaast werkt hij als programmeur kamermuziek in het Wilminktheater en Muziekcentrum Enschede en verder verzorgt hij jaarlijks vele inleidingen, interviews en presentaties op het gebied van muziektheater en klassieke muziek.

Inschrijven

Vanwege ziekte van Ben Coelman geannuleerd

Prijs:€ 15,00
Donateurs:€ 12,50
Inschrijven