Lezingen
De kunst van het verzamelen I
Jaap Nijstad, kunsthistoricus
Twee x twee verhalen over collecties en collectioneurs
Verzamelen is op zichzelf al een kunst. En er werd en wordt flink wat bij elkaar verzameld. Sommige verzamelgebieden raken relatief snel gedateerd. Zo lijkt het hoogtepunt van collecties als sigarenbandjes, suikerzakjes en speldjes achter ons te liggen. Beeldende kunst daarentegen is een onverminderd sterk verzamelgebied en dat is het, voor zover wij weten, al sinds de Klassieke Oudheid. We kennen allerlei vormen van verzamelingen, zowel qua onderwerp als periode, maar ook de verzamelaars zelf laten een boeiende mix van uiteenlopende karakters zien. Een prachtig uitgangspunt dus voor een serie lezingen, die we verdelen over twee keer twee avonden in november en maart.

Jaap Nijstad groeide op in een familie van antiquairs en studeerde zelf kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij was enkele jaren werkzaam als research-consultant voor veilinghuis Christie’s in Londen en was collectiebeheerder in het Joods Historisch Museum in Amsterdam. Hij was 25 jaar als docent verbonden aan de Wackers Academie en een vergelijkbare periode actief als gastcurator voor het beeldhouwerscollectief ABK. Jaap Nijstad publiceert met enige regelmaat over een heel divers scala aan kunst- en cultuurhistorische onderwerpen. Samen met zijn vrouw Jopie geeft hij via het bedrijf ‘Nijstad & Beumkes’ vorm en inhoud aan tal van activiteiten die vrijwel altijd iets met beeldende kunst te maken hebben.
Als je wilt inschrijven voor beide avonden toets dan op de button ‘Inschrijven’. Wil je deelnemen aan 1 avond mail dan naar secretariaat@synagogeborculo.nl en vermeld welke avond je wilt deelnemen, of bel 0545 272754 of 06 23120401. Voor donateurs: € 15,00 per avond, niet-donateurs betalen € 17,50 per avond. Betalen aan de kassa contant of met de pin.
Je kunt ook al inschrijven op de vervolglezingen op 17 en 24 maart 2027.