Terugblik Open Monumentendagen 2025
Bijna 200 bezoekers in de synagoge van Borculo tijdens de Open Monumentendagen 2025
Om precies te zijn 191 bezoekers kregen de vrijwilligers van de synagoge te verwerken tijdens de Open Monumentendagen. Beide dagen was de synagoge geopend van 11:00 – 16:00 uur. Vanaf begin tot eind wist het publiek in die tijdspanne de weg naar de synagoge te vinden.
Duidelijk was te merken dat de belangstelling voor de synagoge ook werd ingegeven door de huidige complexe situatie in het Midden-Oosten. Veel mensen vroegen of wij daarvan negatieve effecten ondervinden. Tot op heden zijn deze ons gelukkig bespaard gebleven.
Navraag leerde dat de meeste bezoekers uit de directe omgeving kwamen en een route hadden samengesteld waarop een aantal monumenten werd bezocht. Een bezoek aan de synagoge bleek daarbij op het voorkeurslijstje veel voor te komen.
Een kort introductiefilmpje dat globaal de geschiedenis van de joden in Borculo verbeeldde was voor velen een goede start om zich daarna verder te verdiepen in datgene dat de synagoge te bieden heeft. Daarbij was opnieuw van belang het verhaal dat verteld werd door de aanwezige gidsen. Dat verhaal moet in de verbeelding zichtbaar maken wat fysiek, helaas, niet meer zichtbaar is: de bima, de thorarollen in de heilige ark, de voorhang daarvan en de banken in carrévorm. Maar veel waardevols is nog wel toonbaar: het mikwe (het vrouwenreinigingsbad) en de vrouwengalerij met daarop ingericht een expositie van veel waardevolle objecten in de vitrines en boekenkasten en het digitale verhaal van de joodse geschiedenis in Borculo.
Het verhaal werd door velen met oprechte belangstelling beluisterd en de waardering voor wat de stichting tot nu toe realiseerde om de boodschap ‘Herdenken is doorgeven’ te kunnen blijven uitdragen was even welgemeend.
Wij kijken terug op twee heel waardevolle dagen.
Ton van Uem


